STATUT
Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego (tekst jednolity z dnia 22.06.2024)
Rozdział I Postanowienia ogólne
§1
-
Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego zwane dalej „Stowarzyszeniem” posiada osobowość prawną.
-
Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
-
Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego na rzecz osób dotkniętych chorobami rzadkimi, w szczególności zespołem Fabry’ego i ich rodzin.
§2
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą władz Wrocław.
§3
Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Działa na podstawie przepisów ustaw: Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989r. nr 20, poz. 104 z późniejszymi zmianami), ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96 poz. 873 z dn. 29.05.2003) oraz niniejszego statutu.
§4
Stowarzyszenie swoją działalność opiera na pracy społecznej członków. Dla prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
§5
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
§6
-
Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o takich samych lub podobnych celach i profilu działania.
-
O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Zarząd Stowarzyszenia.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§7
Celem Stowarzyszenia jest:
-
-
dbałość o systematyczne leczenie chorych w oparciu o najnowsze osiągnięcia medycyny,
-
ochrona praw chorych,
-
upowszechnianie wiedzy o chorobie,
-
integracja osób chorych ze społeczeństwem,
-
wszelka inna pomoc chorym i ich rodzinom,
-
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych.
-
§8
Działalność Stowarzyszenia prowadzona jest nieodpłatnie i skierowana jest do osób cierpiących na rzadką chorobę – zespół Fabry’ego, ich rodzin oraz wszystkich osób
cierpiących na choroby rzadkie.
Stowarzyszenie jest organizacją non profit opartą na pracy społecznej jego członków. Do celów działalności Stowarzyszenia należą:
-
Nieodpłatne pomaganie członkom Stowarzyszenia, lekarzom i wszystkim zainteresowanym w dostępie do specjalistycznej wiedzy i wyników badań naukowych związanych z chorobami rzadkimi, w tym przede wszystkim chorobą Fabry’ego.
-
Wspomaganie udziału zainteresowanych w zjazdach, spotkaniach i konferencjach środowisk medycznych, naukowych i pacjenckich związanych z leczeniem chorób rzadkich.
-
Popularyzacja wiedzy o chorobie Fabry’ego i osiągnięć medycyny w zakresie jej leczenia. Prowadzenie strony internetowej i działalności informacyjnej w zakresie wiedzy o chorobie Fabry’ego i chorobach rzadkich. Samokształcenie członków Stowarzyszenia.
-
Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie informacji o chorobie Fabry’ego i wszystkich kwestiach związanych z jej diagnostyką i leczeniem.
-
Pomoc osobom chorym w dostępie do pełnej wiedzy o chorobie Fabry’ego, jej diagnostyce i leczeniu oraz wpływanie na dostępność nowoczesnego leczenia i właściwej opieki medycznej.
-
Stowarzyszenie ma na celu także wszelką pomoc chorym i ich rodzinom, w tym również doraźną pomoc materialną osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych oraz pomoc w poprawie warunków życia chorych i zapewnienia im niezbędnych środków medycznych.
-
Ponadto Stowarzyszenie organizuje współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi, występuje z wnioskami i postulatami pod adresem Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz innych krajowych i ogólnoeuropejskich instytucji zajmujących się lecznictwem, organizuje konferencje, zjazdy oraz spotkania integracyjne.
-
Stowarzyszenie ma na celu prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, mogących wspomóc osoby dotknięte chorobą Fabry’ego oraz ich rodziny.
§9
-
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach jedynie jako działalność dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Działalność taka nie może być prowadzona wyłącznie na rzecz członków Stowarzyszenia.
-
Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy jedynie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony na inne cele.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§10
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
§11
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
-
-
członków zwyczajnych,
-
członków wspierających,
-
członków honorowych.
-
§12
-
Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia.
-
Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
-
Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny, szczególny sposób wniosła zasługi dla Stowarzyszenia.
-
Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd, na podstawie pisemnej deklaracji.
-
Nadanie godności członka honorowego następuje przez Walne Zgromadzenie Członków, na wniosek Zarządu.
§13
-
Członek zwyczajny ma prawo do:
-
czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
-
uczestnictwa w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach itp. organizowanych przez władze Stowarzyszenia,
-
zgłaszania opinii, wniosków i postulatów dotyczących działalności Stowarzyszenia i jego władz,
-
korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia,
-
noszenia odznaki organizacyjnej,
-
zaskarżania do Walnego Zgromadzenia Członków, uchwały Zarządu Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków lub orzeczenia Sądu Koleżeńskiego o wykluczeniu ze Stowarzyszenia.
-
-
Członek zwyczajny obowiązany jest do:
-
aktywnego uczestniczenia w pracach i realizacji celów Stowarzyszenia,
-
przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
-
regularnego opłacania składek i innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu.
-
§14
-
Członek wspierający posiada prawa określone w §13 ust. 1 pkt b-f,
-
Członek wspierający nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego,
-
Członek wspierający ma prawo brać udział – z głosem doradczym – w statutowych władzach Stowarzyszenia.
-
Członek wspierający jest obowiązany do regularnego wywiązania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, regulaminu i uchwał władz Stowarzyszenia.
-
Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich, natomiast posiadają prawa określone w §13 ust. 1.
§15
-
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
-
dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie lub mailowo Zarządowi.
-
śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego
-
wykluczenia przez Zarząd:
-
-
z powodu łamania statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
-
z powodu uchylania się od płacenia składek członkowskich (przez okres 2 lat),
-
z powodu notorycznego nie brania udziału w pracach Stowarzyszenia,
-
na pisemny wniosek 10 członków Stowarzyszenia, z ww. powodów,
-
utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu,
-
Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa, zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków. Zarząd zobowiązany jest zawiadomić członka o wykluczeniu, podając przyczyny wykluczenia i wskazując na prawo do wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie do 30 dni od dręczenia
stosownej decyzji. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.
3. Zarząd wysyła powiadomienie o decyzji o której mowa w ust. 2 zgodnie z ostatnimi danymi adresowymi przekazanymi przez członka Stowarzyszenia. Członek ma obowiązek aktualizować te dane zgodnie z potrzebą.
4. W przypadku odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków, jego decyzja jest ostateczna.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§16
Władzami Stowarzyszenia są:
-
Walne Zgromadzenie Członków,
-
Zarząd,
-
Komisja Rewizyjna,
-
Sąd Koleżeński.
§17
-
Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa 4 lata i kończy się z chwilą wyboru nowych władz Stowarzyszenia. Ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów.
-
Członkami Komisji Rewizyjnej nie mogą być osoby pozostające w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia z członkami Zarządu Stowarzyszenia.
§18
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania chyba, że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
§19
-
Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział:
-
z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
-
z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście.
-
- Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Uczestnictwo i głosowanie na Zwyczajnych i Nadzwyczajnych Zebraniach może odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
- Możliwość udziału i głosowania w Walnym Zebraniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej będzie wskazana w zawiadomieniu o tym Zebraniu zawierającym dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu.
- Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w uczestnictwie i głosowaniach na Walnych Zebraniach będzie się odbywać przy zapewnieniu co najmniej:
a) transmisji obrad Walnego Zebrania w czasie rzeczywistym,
b) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której członek Stowarzyszenia może wypowiadać się w toku obrad.
§20
-
Walne Zgromadzenie Członków zwyczajne jest zwoływane raz na 4 lata przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
-
Walne Zgromadzenie Członków nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
-
Uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności:
-
w pierwszym terminie przy zachowaniu quorum
-
w drugim terminie tj. w tym samym dniu, a 30 minut później bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania.
-
Wyboru władz Stowarzyszenia dokonuje się w głosowaniu tajnym, pozostałe uchwały Walnego Zgromadzenia mogą być zatwierdzane w głosowaniu jawnym.
§21
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
-
określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
-
uchwalania zmian statutu,
-
wybóriodwoływaniePrezesaStowarzyszenia,Zarządu,KomisjiRewizyjnejiSądu Koleżeńskiego,
-
udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
-
rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
-
uchwalanie regulaminu Zarządu,
-
uchwalanie budżetu,
-
uchwalaniewysokościskładekczłonkowskichorazwszystkichinnychświadczeńna rzecz Stowarzyszenia,
-
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
-
rozpatrywaniewnioskówipostulatówzgłoszonychprzezczłonkówStowarzyszenialub jego władze,
-
rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu i orzeczeń Sądu Koleżeńskiego,
-
podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
-
podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady.
§22
-
Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków, reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
-
Zarząd składa się z prezesa, jego zastępcy (viceprezesa), skarbnika i sekretarza
-
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, na wniosek prezesa lub dwóch innych członków Zarządu.
§23
Do kompetencji Zarządu należy:
-
-
realizacja celów Stowarzyszenia,
-
wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków,
-
sporządzanie planów pracy i budżetu,
-
sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
-
podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
-
reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
-
zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków,
-
organizacja i prowadzenie działalności gospodarczej,
-
przyjmowanie i skreślanie członków.
-
§24
-
Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia. Komisja Rewizyjna jest organem całkowicie odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru. Kontroluje jego działalność nie rzadziej niż raz w roku.
-
Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego, zastępcy i sekretarza. Członkowie Komisji Rewizyjnej
-
nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim,wewspólnympożyciu,wstosunkupokrewieństwa,powinowactwalub podległości służbowej,
-
niebyliskazaniprawomocnymwyrokiemzaprzestępstwoumyślneścigane zoskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
-
mogąotrzymywaćztytułupełnieniafunkcjiwtakimorganiejedyniezwrotuzasadnionych kosztów, w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
-
-
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
-
kontrolowanie działalności Stowarzyszenia,
-
składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu Członków,
-
prawo żądania zwołania Walnego Zgromadzenia Członków oraz zebrania Zarządu,
-
składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
-
składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków.
-
§25
-
Sąd Koleżeński składa się z przewodniczącego, zastępcy i sekretarza.
-
Członkowie Sądu Koleżeńskiego nie mogą pełnić funkcji w innych władzach Stowarzyszenia.
-
Orzeczenia Sądu Koleżeńskiego zapadają w pełnym składzie.
-
Kompetencje Sądu Koleżeńskiego:
-
rozpoznawaniesprawzwiązanychznaruszeniemstatutuprzezczłonków Stowarzyszenia,
-
rozstrzyganie sporów pomiędzy członkami a władzami Stowarzyszenia,
-
składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków.
-
-
Sąd Koleżeński zbiera się na pisemny wniosek członka Stowarzyszenia i ustosunkowuje się do jego wniosku w terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc. Postępowanie zamyka wydaniem orzeczenia, które podaje do wiadomości wszystkich członków.
-
Stronom sporu przysługuje odwołanie od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego do Walnego Zgromadzenia Członków.
-
Sąd Koleżeński może nakładać następujące kary:
-
upomnienia,
-
nagany,
-
zawieszenia w prawach członkowskich na okres od 3 miesięcy do 1 roku,
-
wykluczenia ze Stowarzyszenia.
-
§26
W razie gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
Rozdział V
Majątek i Fundusze
§27
1. Majątek Stowarzyszenia powstaje:
-
-
ze składek członkowskich,
-
darowizn, spadków, zapisów,
-
dochodów z własnej działalności statutowej,
-
dochodówznieruchomościiruchomościbędącychwłasnościąlubużytkowaniem Stowarzyszenia;
-
dotacjiiofiarnościpublicznej.
-
2. Na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie może podjąć działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy całości realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków
§28
Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§29
Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
§30
Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia upoważnieni są, po uzgodnieniu z pozostałymi członkami Zarządu: prezes – samodzielnie, lub dwóch innych członków Zarządu upoważnionych przez Zarząd.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§31
Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie Członków kwalifikowaną większością głosów – (dwóch trzecich), przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§32
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§33
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawa o Stowarzyszeniach.
Statut Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego
Statut Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego (format PDF)