Stowarzyszenie

Jak można zapisać się do Stowarzyszenia?

Nowych członków przyjmuje w drodze uchwały Zarząd Stowarzyszenia na podstawie pisemnej deklaracji. W celu uzyskania deklaracji członkowskiej prosimy o kontakt na stowarzyszenie@fabry.org.pl.

Jak można wypisać się ze Stowarzyszenia?

W celu rezygnacji z członkostwa prosimy o mailowy wniosek na stowarzyszenie@fabry.org.pl wraz z danym osoby, której ten wniosek dotyczy.

Choroba

Czy choroba dotyka tylko mężczyzn?

Choć jeszcze do niedawna uważano, że na chorobę Fabry’ego chorują głównie mężczyźni, choroba ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a jej postać może być równie silna u pacjentów jednej i drugiej płci. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie w sekcji O chorobie.

Czy przekażę chorobę swojemu dziecku?

W przypadku gdy na chorobę Fabry'ego choruje kobieta, ryzyko przekazania choroby swojemu synowi bądź córce wynosi 50%. W przypadku gdy chory jest mężczyzna, na pewno przekaże on chorobę wszystkim swoim córkom, natomiast zdrowi pozostaną synowie.

Jak mogę sprawdzić czy jestem chory/chora?

Aktualna lista ośrodków, które zajmują się chorobą Fabry'ego znajduje się na stronie głównej w formie mapki. Aby uzyskać pomoc w diagnostyce, należy skontaktować się z wybranym ośrodkiem i umówić wizytę. Warto w pierwszej kolejności poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na dany oddział.

Leczenie

Czy leczenie w Polsce jest refundowane?

Od listopada 2020 refundacja obejmuje w Polsce trzy leki w chorobie Fabry'ego (dwie podawane w formie infuzji dożylnej oraz jedna terapia doustna).

Jak mogę sprawdzić, czy moja mutacja jest podatna na leczenie terapią doustną?

Aby sprawdzić czy dana mutacja jest podatna na leczenie doustne, należy wejść na poniższą stronę, wybrać obszar Unii Europejskiej, język polski, a następnie w okienku wpisać kod swojej mutacji W przypadku wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, bądź ośrodkiem zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem choroby Fabry'ego.